“ЗУРАГ БОЛОВСРУУЛАХ ТЕХНОЛОГИ”
Зорилго: Зураг боловсруулах технологи сэдвийн мэдлэг чадвар дээр үндэслэн давхарга бүхий хялбар технологи ашиглан зураг зурах, засварлах арга барилтай болгох.
3МЗ2:К1 Зураг боловсруулах технологи гэж юу болох талаар санал бодолоо солилцох.
3МЗ2:К2 Зураг боловсруулах технологи талаар дүгнэлт гаргах
3МЗ2:К3 Давхарга ашиглан зураг зурах, эвлүүлэх, нэгтгэж сурах
3МЗ2:К4 Зураг болон бичвэрийг хэлбэржүүлэх, хадгалах
Хэрэгцээ шаардлага:
Зургийн программ нь хүүхдийн загварчлах сэтгэхүйг хөгжүүлэхэд тус дөхөм болдог тул энэ хичээлийг орох нь зүйтэй. Paint.net программыг судалснаар цаашид Photoshop программтай ажиллахад хялбар болно.
Агуулга:
Хүснэгт 7.5.1. Сэдвийн суралцахуйн зорилт, хичээлийн агуулга
№
|
Ээлжит хичээл
/сэдэв/
|
Цаг
/40минут/
|
Хичээлийн агуулга
|
1
|
Зургийн давхарга
гэж юу?
|
2 цаг
|
- Зургийн давхарга бүхий программ(Paint.net)-тай ажиллах, ажлын тайлбар, хуудас, зургийн хэмжээг тохируулах
- Давхарга нэмэх, устгах, зөөх, эргүүлэх, нэгтгэх, нэрийг өөрчлөх
|
2
|
Зураг зурах, засварлах
|
2 цаг
|
- Сонгох хэрэгсэл ашиглан зураг засварлах, зургийн эвлүүлэг хийх, үнэлэх
- Өгсөн сэдвийн зургийн зохиомж бүтээх, үнэлэх
- Геометрийн дүрс ашиглан загварчлах
- Компьютерт өнгө дүрслэх аргуудыг мэдэх, соруул ашиглан зураг болон бичвэрээс өнгө гаргаж авах, ашиглах
- Давтамжтай зургийн аргаар зураг урлах
|
3
|
Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх
|
1 цаг
|
- Зураг болон бичвэрийн хэвийг өөрчлөх, эффект оруулах, эффект ашиглан төрөл бүрийн хээ угалз бүтээх
|
Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн хэрэглэгдэхүүн
|
Сурагчийн хэрэглэгдэхүүн
|
- Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
- Компьютер
- Проектор
- Слайд 7.1.1.1à7.1.1.24, 7.1.21à7.1.2.14, 7.1.3.1à7.1.3.5
- Үзүүлэн
- ТӨМ 7.1.1à7.1.4
- Журнал
|
- Компьютер
- Сурах бичиг
- Дэвтэр, бал
- Үнэлгээний хуудас
- Дүгнэлт хийх өнгийн цаас
- Ажлын хуудас1 , 2
|
Залгамж холбоо:
Өмнөх мэдлэг
(6-р анги)
|
Одоо үзэх мэдлэг
(7-р анги)
|
Цаашид үзэх мэдлэг
(8-р анги)
|
Ажлын хуудас, талбарын хэмжээг өөрчлөх, өнгө сонгох, шугамын өргөнийг тохируулах, сонгох хэрэгсэл болон дэлгэц цэвэрлэх командуудыг хэрэглэж сурах;
Шулуун, муруй, бэлэн дүрс ашиглан морь, хонь, загас, хээ барилга байшин, эд юмсыг хялбар аргаар зурах;
Ижил дүрсийг олшруулан хялбар аргаар зурах;
Зураг зурах төсөөллөө хөгжүүлэн үлгэрийн агуулгыг өөрийн төсөөллөөр илэрхийлэн зурах;
Компьютерийн зургийн төрлийг мэдэх;
Хэрэгслүүд ашиглан зургийг засварлах, эргүүлэх, хэлбэршүүлэх, тайрах;
Зураг сонгох, хуулах, зөөх, устгах, олшруулах, зургийн байршлыг тохируулах;
Зургийн хэсгийг таслах, ихэсгэж багасгаж харах, эргүүлэх, орон зайтай харагдуулах;
Бийр шүршигч хэрэгсэл ашиглан зураг урлах, хадгалах;
Зургуудыг нэгтгэж зохиомжлон зурах, зохиомжлосон бүтээлүүдээ танилцулах, хамтран ярилцах
|
Зургийн давхарга бүхий программ(Paint.net)-тай ажиллах, ажлын талбар хуудас, зургийн хэмжээг тохируулах;
Давхарга нэмэх, устгах, зөөх, эргүүлэх, нэгтгэх,Сонгох хэрэгсэл ашиглан зураг засварлах, зургийн эвлүүлэг хийх, үнэлэх;
Өгсөн сэдвийн зургийн зохиомж бүтээх, үнэлэх;
Геометрийн дүрс ашиглан загварчлах;
Компьютерт өнгө дүрслэх аргуудыг мэдэх, соруул ашиглан зураг болон бичвэрээс өнгө гаргаж авах, ашиглах;
Давтамжтай зургийн зохиомж гаргах, гаргасан зохиомжийн дагуу аргаар зураг бүтээх, задгай зохиомжийн аргаар зураг урлах;
Зураг болон бичвэрийн хэвийг өөрчлөх, эффэкт оруулах, эффэкт ашиглан төрөл бүрийн хээ угалз бүтээх;
|
Бэлэн дүрс ашиглан давтамжтай зураг үүсгэх;
Тунгалаг зураг үүсгэх, зургийг цайруулах, тодруулах, зургийн гэрэлтүүлгийг засварлах;
Байгаль сэдвийн хүрээнд уусалт, тунгалагшил бүхий давхаргатай зураг зурах, бусад эх үүсвэрээс авсан зургаар бүтээл хийх зохиомжлох;
Өнгө тооцоологчийг ашиглан шаардлагатай өнгийг гарган авах, ашиглах;
Хэрэгцээндээ тохируулан өнгийн горим (RGB, CMYK)-ыг сонгож, ашиглах;
Өнгийн зохицол ашиглан төрөл бүрийн зураг зурах, зохиомжлох тайлбарлах;
Гэрэл зургийг дижитал зураг болгох, зургийг засварлах, хар зургийг өнгөт зураг болгох;
Зургаа тохирох форматаар хадгалах, хэрэглэх;
|
Зохион байгуулах арга зүй:
Асуудал шийдвэрлэх арга, бүтээлч үйлийн арга,
Цагийн төлөвлөлт
Судлах
анги
|
Дэд сэдэв
|
Үйлийн нэр
| ||||
7 – р анги
|
Онол
|
Дадлага
|
Бие даалт
|
Хяналт
|
Цаг
| |
Зургийн давхарга гэж юу вэ?
|
+
|
+
|
Бичвэр оруулан, хуудасны тохиргоо хийх
|
Бичвэр оруулан, хуудасны тохиргоо хийх
|
2
| |
Зураг зурах, засварлах
|
+
|
+
|
2
| |||
Зураг болон бичвэрийг хэлбэржүүлэх
|
+
|
1
| ||||
Нийт цаг
|
2
|
3
|
5
| |||
Сургалтын орчин
А. Материаллаг
|
Б. Үйл ажиллагааны
|
В. Сэтгэл зүйн
|
- Стандарт
- Компьютер
- MS-PowerPoint program сурах бичиг
- Самбар, шохой
- Интернэт
- .jpg, .jpeg гэх мэт өргөтгөлтэй зургууд
|
- Ганцаарчлан ажиллах
- Багшийн тайлбарлан таниулах
- Сурагчдын эрэл хайгуул
- Хамтын ажиллагаа
|
- Багш сурагчдын харилцааны сайн орчин
- Сурах сургах эрмэлзэл
- Техникийн болон програмын бүрэн бүтэн эвдрэлгүй байдал
- Лабораторийн эрүүл ахуйн шаардлага
- Нээлттэй хүлээцтэй байдал
|
Арга зүй, үйл ажиллагааны төлөвлөлт
Цаг
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
5
цаг
|
- Лабраторт ажиллах дүрмийг чандлан сахих
- Тэмдэглэл хөтлөх
- Өөрийн бүтээлүүдтэй болох
- Дасгал ажлуудыг дагаж гүйцэтгэх
- Багшийн заавар зөвлөгийн дагуу ажиллах
|
- Онолын хичээлүүдийг бэлтгэх
- Үзүүлэн, зургуудыг бэлтгэх
- Ашиглагдах техник хэрэгсэл болон програмуудыг сайтар судлан өөрийн болгох
- Сурах үйл ажиллагааг чиглүүлэх, дэмжлэг үзүүлэх
- Дасгал даалгаварууд бэлтгэх
- Цогц чадамжийг баримжаалан мэдлэг чадвар олох арга замд чиглүүлэх
|
Үнэлгээ – шинжилгээ
Хэлбэр
|
Арга
|
Шалгуур
|
Аман
|
- Хэлэлцүүлэг
- Тайлбарлах
|
3МЗ2:К1/1 – Илтгэл, үзүүлэнгүүдийн талаар ярилцах
|
Дасгал даалгавар
|
- Дасгал ажил
|
3МЗ2:К2/1 – Сэдвийн хүрээнд өөрийн бүтээлтэй болох
|
Практик хэрэглээ
Аман
|
- Судалгаа шинжилгээ
|
3МЗ2:К3/1 – Илтгэл бэлддэг бусад програм хангамжуудын талаар ярилцах
|
- Төсөл
|
3МЗ2:К4/1 – Миний компьютер үзүүлэн бэлтгэх
|
Хүснэгт 2.4.2. Өөрийн үнэлгээ хийх хуудасны загвар
№
|
Агуулга
|
Сэдвийг ойлгосон байдал
|
Үйлдэл гүйцэтгэх чадамж
| ||||
Сайн ойлгосон
|
Дунд зэрэг
|
Ойлгоогүй
|
Сайн хийсэн
|
Дунд зэрэг
|
Чадаагүй
| ||
1
|
Давхаргын тухай ойлгол, давхаргатай ажиллах
| ||||||
2
|
Давхарга ашиглан зураг зохиомжилж зурах, зураг эвлүүлэх, нэгтгэх, засварлах
| ||||||
3
|
Зураг зурах, засварлах
| ||||||
4
|
Зургийг хэлбэржүүлэх
| ||||||
5
|
Бичвэрийг хэлбэржүүлэх
| ||||||
No comments:
Post a Comment