ЭХХ4

Сэдэв 4. Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх
Суралцахуйн зорилт:  Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх, хэвийг өөрчлөх, эффект үүсгэх
Түлхүүр үг : Давхарга layer хэрэгсэл үйлдлийн жагсаалт history
Судлах цаг : 1

     Хичээлийн хэлбэр:
Хичээлийн хэлбэр
Зорилго хэрэгжүүлэх хэлбэр:
ü  Шинэ мэдлэг олгох
Зохион байгуулах хэлбэр:
ü  Анги нийтээр ажиллах
ü  Ганцаарчилж ажиллах

Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн хэрэглэгдэхүүн:
Сурагчийн хэрэглэгдэхүүн:
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Дадлага ажлын удирдамж 2.
Самбар, Шохой
Компьютер, Проектор
Сурах бичиг 46-49хуудас
Бал
Дэвтэр
Компьютер
Бэлэн зураг

Арга зүй:
       Асуудал шийдвэрлэх, асуудал дэвшүүлэх,  харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, бүтээлч үйлийн арга
Хичээлийн үйл ажиллагаа:
Хичээлийн үе шат
/хугацаа/
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
Сурагчийн үйл ажиллагаа (С)
Багшийн анхаарах зүйлс
1

Зохион байгуулах үе шат
/1 минут/
(Б): Мэндлэх
(С): Мэндлэх
(Б): Ирц бүртгэх
(С): Paint.net програм нээх
 
Хоцорсон сурагчдыг
хичээлд оролцуулах
Сурагчдад аюулгүй ажиллагааны дүрэм сануулна.
2

Сэдэл
төрүүлэх ба сэргээн санах
/3 минут/
(Б): Эффект оруулах гэхээр юу гэж ойлгож байна.
(С): Зураг болон бичвэрт төрөл бүрийн загвар дизайн оруулах
(Б): Бид зураг болон бичвэрт эффект  хийхийг өнөөөрийн хичээлээр сурцгаана.
Зураг болон бичвэрт эффект оруулна гэдгийг ойлгох
3
Шинэ мэдлэг олгох
/15 минут/
Хичээлийн сэдэв, зорилт болон онолын мэдээлэл дэвтэрт бичүүлнэ.
PPT file
Хичээлийн сэдэв: Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх
Хичээлийн зорилтЗураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх, хэвийг өөрчлөх, эффект үүсгэх
(Б):  Paint.net программ дээр My picturesàNohoi ,Hee гэсэн зургуудыг нээгээд
Сурах бичгийн хуудас 46 Дасгал 1 ыг хйицгээе.
(С): Paint.net программ дээр My picturesàNohoi ,Hee гэсэн зургуудыг нээгээд Дасгал 1ыг хийнэ. Өөрсдөө номны зааврын дагуу оролдож хийцгээнэ.
Сурагчдаар тэмдэглэл хөтлүүлэх
Хичээл эхлэхээс өмнө бүх компьютерт плагин татаж авч, суулгасан байх
Хичээлийн сэдэв:Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх
Хичээлийн зорилт:Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх, хэвийг өөрчлөх, эффект үүсгэх

4
Бататгах
/14 минут/
 (Б): Сурагчдын хийж чадахгүй байгаа зүйлийг проектор харуулан хамтарч хийнэ.
(С): Багшийн заасныг анхааралтай ажиглаж үлдсэн зүйлийг хийж гүйцэтгэнэ.

v  Хамтарч хйих
5
Үнэлгээ дүгнэлт
/4 минут/

(Б): Хийж дууссан сурагчдад үнэлгээ  өгнө
(С): Багшаас үнэлгээ авна
Сурагч бүрийг үнэлэх

No comments:

Post a Comment